Brommerforum.nl wordt gehost door: |
 |
|
|
De powerbox a.k.a. Yamaha Energie Induction System
Als er ??n brommer related onderwerp is waar veel onduidelijkheid over is dan is het de powerbox wel.
Wat doet een powerbox?
Heeft het wel nut op een brommer?
Waarom heeft het kopen van powerboxen in de winkel geen nut?
Als je deze FAQ gelezen heb dan weet je (hoogstwaarschijnlijk) de antwoorden op deze vragen.
Wat doet een powerbox?
Een powerbox zorgt ervoor dat je brommer zuiniger gaat lopen. Bovendien wordt het vermogen er door verhoogd en worden toerengebieden met een slechte afstelling ?opgevangen? door de powerbox. Zo zullen dode toerengebieden gereduceerd worden na het installeren van een powerbox.
Hoe werkt het
Een beetje opgevoerde brommermotor maakt al gauw 12000RPM, RPM staat voor Revolutions Per Minute. Dit geeft het aantal omwentelingen aan die de krukas maakt bij een tijd van 1 minuut. Iedere keer als de krukas 1 keer in de rondte gaat, beweegt de zuiger 1 keer op en neer. Maar als een motor 12000 RPM maakt, gaat de zuiger dus 12000 keer per minuut op en neer. Dat is 200 keer per seconde.
Nu is het zo, dat het inlaat membraan een bepaalde reactie tijd nodig heeft. Als de onderdruk in een overdruk veranderd moeten de kleppen van het membraan sluiten. Dit gaat echter zo snel dat de kleppen niet meer sluiten. De kleppen gaan ?zweven?. Dit betekend dat er minder mengsel tot ontbranding kan worden gebracht, aangezien er wat terugloopt door het membraan. Nu is het zo dat dit mengsel zich weer in het inlaat traject bevind, dus de carburateur en het spruitstuk. Een gedeelte van het terug gelopen mengsel verdwijnt zelfs door de luchtfilter de wijde wereld in.
En hier komt de powerbox bij kijken. De techniek achter een powerbox is namelijk dat deze dit mengsel opvangt, en tijdelijk bewaard. De powerbox is een bus die wordt aangesloten in de ruimte achter het membraan, het spruitstuk. Zodra de volgende slag komt, en er weer vers mengsel de cilinder word ingezogen, geeft de powerbox het bewaarde mengsel mee de cilinder in. Wat de powerbox dus in principe doet is het mengsel opvangen. Dit heeft meerdere voordelen:
Het mengsel kan niet meer via de luchtfilter de vrije wereld in ontsnappen. Dit bespaart dus benzine
Het mengsel kan worden mee gegeven aan de volgende "aanzuig" slag. Hierdoor wordt er meer mengsel verbrand per slag, dus meer vermogen.
De powerbox maakt gebruik van 2 technieken
De eerste techniek is het gebruik maken van overdruk en onderdruk. Op het moment dat de cilinder met mengsel wordt vol gezogen, ontstaat er een overdruk in de powerbox. Hierdoor zal het mengsel aanwezig in de powerbox mee de cilinder in worden gezogen. Op het moment dat er weer mengsel de cilinder wordt uitgestuwd, ontstaat er een onderdruk in de powerbox. Door het niet op tijd reagerende membraan, stroomt een groot gedeelte van het teruggestuwde mengsel de onderdruk van de powerbox binnen. Omdat de powerbox een relatieve grote en goed toegankelijke ruimte is, zal een groot deel van het mengsel zich de powerbox in verplaatsen, en niet terug de carburateur in.
De tweede techniek waar een powerbox gebruik van maakt is resonantie.
Wat is resonantie?
Resonantie is een natuurkundig verschijnsel dat voorkomt bij trillingen. Bij resonantie treedt een grote versterking van de trilling op, waardoor het object veel harder gaat trillen dan men zou verwachten op grond van de sterkte van de aanstoting. Resonantie kan optreden bij vrijwel elk bestaand object. Bij objecten met een kleine interne demping, bijvoorbeeld een object van metaal of glas, is resonantie sterker dan bij een object met een grote interne demping (zoals hout).
Resonantie ontstaat als een systeem wordt aangestoten met een frequentie die gelijk is aan ??n van de eigenfrequentie. Zelfs als de aanstoting zeer gering is, zal het object sterk gaan trillen.
Voorbeeld hiervan is bijvoorbeeld de klankkast van een gitaar.
Wat heeft dit met een powerbox te maken?
De powerbox moet worden vergeleken met de gitaar, de powerbox zelf is de klankkast, en de ontbrandingsmotor is een snaar. Doordat er bij ontbrandingsmotor een bepaalde frequentie voorkomt, namelijk het RPM of toeren per minuut, gaat de powerbox resoneren. Doordat de powerbox resoneert, geeft het pulsen mee aan het opgevangen mengsel, het geeft dus een extra stuwkracht.
Nu komt deze resonantie voor bij een bepaalde frequentie. En het mooi daarvan is, is dat deze frequentie te berekenen is. Bij een brommer komt vrijwel altijd een bepaald toerengebied voor waarbij een dip voorkomt. Dit betekend een tijdelijke verlaging van het vermogen ten opzichte van andere toeren. Dit kan komen door een verkeerde afstelling, slecht ontstekingstijdstip etc etc.Door aan de hand van formules een powerbox zo te berekenen dat deze bij de dip resoneert, kan deze de dip volledig weghalen, en zelfs voor een extra boost aan vermogen geven.
Heeft het wel nut op een brommer?
Het heeft wel degelijk nut op een brommer. Alleen zal het op een opgevoerde brommer meer nut hebben dan op een originele brommer. Dit hangt af van de overdruk/onderdruk techniek. Hoe groter het verschil tussen onder en overdruk is, hoe meer effect de powerbox zal hebben. Dit is omdat de powerbox simpelweg dan meer mengsel opneemt. Nu hangt de grootte van dat verschil af aan meerdere zaken.
Een hoger toerental. Hoe hoger het toerental, hoe korter maar hoe feller de stuwkracht terug de inlaat in is. Bovendien komt deze stuwkracht vaker voor.
Een grotere cilinderinhoud. Hoe groter de cilinderinhoud, hoe meer stuwkracht terug de inlaat in is. Vergelijk het maar met een aquariumpompje en een brandweerpomp.
Nog wat overige factoren zoals de grootte van de inlaat, de kwaliteit van het membraan, grootte van spruitstuk, carburateur etc.
De resonantietechniek komt voor ongeacht de brommer zwaar is opgevoerd of standaard is.
Waarom heeft het kopen van powerboxen in de winkel geen nut?
Dit is een veel gemaakte opmerking. Deze is niet volledig waar.
Het berekenen van een powerbox is om de resonantie op het juiste toerengebied te krijgen. De overdruk/onderdruk werkt altijd. Al zal het beter werken met een korte, dikke slang in plaats van een dunne lange slang.
Bij een in de winkel gekochte powerbox zal deze resonantie plaats vinden bij het verkeerde toerengebied, of zelfs helemaal niet. De overdruk/onderdruk komt gewoon voor. De powerbox zal dus evengoed wel nut hebben, maar minder. Hoe groot dit aandeel van de resonantie is op de totale effectiviteit van een powerbox weet ik niet. Dit zal moeten worden getest op een testbank. Vermoedelijk ligt dit aandeel ruim onder de helft van de totale effectiviteit. Zo werkt de resonantie maar bij een bepaald toerengebied, en zijn er geen verhalen bekend van brommers met ge?nstalleerde berekende powerboxen die in het opgegeven toerengebied opeens vooruit vliegen alsof er een turbo aanslaat of NOS wordt ge?njecteerd
Dus een powerbox in de winkel kopen heeft wel degelijk nut. Voor de meeste mensen is dit zelfs de beste optie aangezien niet iedereen de materialen thuis heeft liggen om zelf wat te gaan produceren. Bovendien kan je met een gekochte powerbox, als je de inhoud weet, zelf met Bimotion de lengte van het slangetje berekenen, en zodanig nog de resonantie op het gewilde toerengebied krijgen.
Zelf aan de gang
Voor de mensen die een powerbox willen berekenen, hiervoor is het freeware programma Bimotion te downloaden. Hierbij moet je enige gegevens invullen zoals slag, boring en het toerengebied waar je een ?boost? in wilt hebben. Het programma maakt zichzelf wel duidelijk, mits je enige beheersing van de Engelse taal hebt.
Voor de mensen die zelf aan de gang willen met de formules, deze zijn op de volgende site te vinden.
http://www.logosfoun.../4300-helmholtz.html
Voorbeeld van een powerbox:
 |

Pagina 2 van 5
|
Log in om te kunnen replien op dit onderwerp. |
MT70-nolimit |
14-2-2005 15:18 |
 Posts: 4323 |
Maakt het zoveel uit of je een universele of malossi powerbox koopt?
|
|
gaat lang goed |
|
Cheynske |
15-2-2005 18:54 |
 Posts: 310 |
is het ook waar dat je brommer dan zuiniger is in benzine verbruik?
|
|
Greetz Cheynske - Mbk & Ap |
|
Joscross |
15-2-2005 19:07 |
 Posts: 12501 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: MT70-nolimit
Maakt het zoveel uit of je een universele of malossi powerbox koopt?
Een Malossi powerbox is "variabel"
Betekend dat de inhoud zich aanpast. Maakt dus zuigbewegingen mee op het ritme van je toeren. Volgens mij helpt het bij lage toeren redelijk goed, aangezien de complete inhoud vd powerbox mee gegeven wordt. Bij hoge toeren zal het weinig uitmaken, aangezien de powerbox het niet bij kan houden.
Quote: Oorspronkelijk gepost door: Cheynske
is het ook waar dat je brommer dan zuiniger is in benzine verbruik?
Quote: Wat doet een powerbox?
Een powerbox zorgt ervoor dat je brommer zuiniger gaat lopen.
Moeilijk he lezen
Dit bericht is ge-edit door Joscross op 15-2-2005 19:07
|
|
|
|
Pingu |
16-2-2005 17:57 |
Posts: 1842 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: tsxj oran
kheb d mijne net gemonteerd en al een tankje leeg gereden hij loopt alleen wel wat hoger stationair maja hij is iig wel zuiniger dacht ik aan het aantal kilometers te zien
valse lucht..
|
|
2fast 2stroke mbx80 tuned |
|
Joscross |
16-2-2005 18:16 |
 Posts: 12501 |
Idd, hoger stationair lopen of traag terug vallen in toeren zijn g??n effecten van een powerbox.
|
|
|
|
Racekip #1 |
18-2-2005 19:14 |
 Posts: 1119 |
maar het nog uit hoe je powerbox vast zit, want die van mij ligt schuinomhoog onder de tank
|
|
loud pipes saves lives |
|
Joscross |
18-2-2005 19:32 |
 Posts: 12501 |
Ja, hij mag niet onder je spruitstuk hangen, dan loopt ie vol met benzine.
|
|
|
|
tsx reeser |
19-2-2005 11:10 |
 Posts: 1492 |
kep nou die powerbox binne. er staat bij de gebruiktsaanwijzing: with vacuum petrol tap en with manual petrol tap. uhm wtf? bvij de ene staat dat je een y stuk moet gebruiken(die heb ik ook) bij de andere dat je van het ene nippeltje naar het andere nippeltje in het spruitstuk moet..dat zal het wel zijn toch? dus die y stuk is overbodig bij mij
|
|
pringles |
|
MT70-nolimit |
28-2-2005 17:01 |
 Posts: 4323 |
Ik heb laatst bij iemand met een MT met 70cc zeta en 18 mm keihin de goedkoopste powerbox angesloten, ZEER TEVREDEN OVER HET EFFECT. Veel meer trekkracht onderin en dit wordt vastgehouden tot bovenin dus de acceleratie is beter en egaler.
|
|
gaat lang goed |
|
Blukaap2 |
28-2-2005 17:04 |
 Posts: 9979 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: tsx reeser
kep nou die powerbox binne. er staat bij de gebruiktsaanwijzing: with vacuum petrol tap en with manual petrol tap. uhm wtf? bvij de ene staat dat je een y stuk moet gebruiken(die heb ik ook) bij de andere dat je van het ene nippeltje naar het andere nippeltje in het spruitstuk moet..dat zal het wel zijn toch? dus die y stuk is overbodig bij mij
Je moet een klein gaatje in je tank boren, daar een nippel op zetten en daar ook een slangetje aanmaken via dat Y stuk.
Extra boost ofzoiets, omdat ie dan automatisch wat extra benzine inspuit als je gas los laat (hogere onderdruk in de cilinder).
|
|
Stoere brommers |
|
arabesk |
28-2-2005 17:09 |
 Posts: 1903 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: Blukaap2
[...]
Je moet een klein gaatje in je tank boren, daar een nippel op zetten en daar ook een slangetje aanmaken via dat Y stuk.
Extra boost ofzoiets, omdat ie dan automatisch wat extra benzine inspuit als je gas los laat (hogere onderdruk in de cilinder).
ah wist ik niet, ga ik vantweekend eens toepassen, ik leer hier veel bij vandaag
|
|
GSX-R power!! wordt heropgebouwd !! |
|
MT70-nolimit |
3-3-2005 11:58 |
 Posts: 4323 |
Kan een powerbox ook zonder enige aanpassingen achter een 80>cc.?
|
|
gaat lang goed |
|
tsx reeser |
3-3-2005 12:59 |
 Posts: 1492 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: Blukaap2
[...]
Je moet een klein gaatje in je tank boren, daar een nippel op zetten en daar ook een slangetje aanmaken via dat Y stuk.
Extra boost ofzoiets, omdat ie dan automatisch wat extra benzine inspuit als je gas los laat (hogere onderdruk in de cilinder).
|
|
pringles |
|
The_Other_one |
11-3-2005 16:54 |
Posts: 41 |
ja echt kem hie ok veel bijgeleerd
en powerbox doet zen werk netjes
thnx
|
|
|
|
Rock-Dog |
14-3-2005 20:23 |
 Posts: 575 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: Blukaap2
[...]
Je moet een klein gaatje in je tank boren, daar een nippel op zetten en daar ook een slangetje aanmaken via dat Y stuk.
Extra boost ofzoiets, omdat ie dan automatisch wat extra benzine inspuit als je gas los laat (hogere onderdruk in de cilinder).
Dan stroomt die powerbox toch gewoon vol met benzine of bedoel je niet wat ik begrijp?
Ik vraag het me zelf ook af, want in mijn handleiding stond ook zoiets. Ik heb hem nu gewoon met een slangetje aan het spruitstuk en naar de powerbox aangesloten. Ik heb er alleen ook een Y-stuk bij gekregen, maar maar 2 nippeltjes (1 in powerbox en 1 in spruitstuk).
|
|
|
|
honda mb powers |
16-6-2005 17:15 |
 Posts: 19 |
die heb ik ook is wel een bruut systeempie
precies bij het optrekken krijgt ie wat meer
en hoge toeren loopt ie lekker.
|
|
|
|
crosserke |
9-7-2005 23:55 |
 Posts: 3 |
Hoi, als ik me goed voor heb speelt de lengte van de slang niet veel rol.
Ik zou zo'n powerbox (Polini) wel eens willen proberen op mijn sachs 125cc (Hercules sachs K 125 BW). Het aansluitstuk op de alu-cilinder (aansluiting voor carburator) is voorzien voor de aansluiting van zulke powerbox. Gewoon een gaatje boren, nippel erin en aansluiten.
Het probleem is echter dat er niet veel plaats is om dat ding te zetten.
Zou 30cm aansluit slang (diameter 8mm) te lang zijn om een goede werking te verkrijgen??
Dit bericht is gewijzigd door crosserke op 9-7-2005 om 23:57 uur.
|
|
|
|
Deon |
9-7-2005 23:57 |
 Posts: 9656 |
jah
|
|
|
|
Joscross |
10-7-2005 0:03 |
 Posts: 12501 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: crosserke
Hoi, als ik me goed voor heb speelt de lengte van de slang niet veel rol.
Ik zou zo'n powerbox (Polini) wel eens willen proberen op mijn sachs 125cc (Hercules sachs K 125 BW). Het aansluitstuk op de alu-cilinder (aansluiting voor carburator) is voorzien voor de aansluiting van zulke powerbox. Gewoon een gaatje boren, nippel erin en aansluiten.
Het probleem is echter dat er niet veel plaats is om dat ding te zetten.
Zou 30cm aansluit slang (diameter 8mm) te lang zijn om een goede werking te verkrijgen??
Dit bericht is gewijzigd door crosserke op 9-7-2005 om 23:57 uur.
30 cm is idd te lang.
|
|
|
|
zundappchefke |
10-7-2005 0:21 |
 Posts: 1715 |
heeft zoon poerbox ook efect op mijn zundapp of werkt die daar niet bij vanwege dat ding geen membraam heeft???
|
|
verhuist maar blijft het zelfde |
|
benz |
10-7-2005 0:54 |
 Posts: 1293 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: zundappchefke
heeft zoon poerbox ook efect op mijn zundapp of werkt die daar niet bij vanwege dat ding geen membraam heeft???
ehh geen membraan ??
ks50 had ook een mebraan.
dus denk jou zundapp ookwel
|
|
Delft Racing Team (DRT) Devoe Racing team http://www.devoeracingteam.tk/ |
|
crosserke |
10-7-2005 20:52 |
 Posts: 3 |
Mijne Sachs 125cc heeft ook geen membraam, en toch werkt dit ding best goed. Gewoon aansluiten ergens op de aansluitflens tussen de carburator en de cilinder.
Bij mijn moto staat de aansluitnippel zelfs niet bovenaan het aansluitstuk maar aan de zijkant van de flens (plaatsgebrek). Dit zou echter niet veel rol spelen. Wel moet men er op letten dat de box zelf hoger staat dan de aansluitnippel.
Wat de aanluitslang betreft heeft joscross wel degelijk gelijk.
30cm is inderdaat te lang. Ik merk dat de motor het beste terug aanpakt als de slang om en bij de 15cm lang is.
Het probleem is wel dat ik dat ding nergens deftig kwijt geraak.
|
|
|
|
ArieNSR |
10-7-2005 21:02 |
 Posts: 750 |
zit er dan helemaal niks in de box zelf? dan kan je er toch ook zelf een maken? gewoon een klein ding met een slang er aan. of zie ik dat verkeerd?
|
|
de politie is je beste vriend | Front tegen skoeters | |
|
zulu007 |
14-8-2005 19:52 |
 Posts: 1362 |
het heeft dus geen zin om een powerbox te kopen en gewoon aan te sluiten, je moet de exacte lengte weten van het slangetje ... ?
|
|
|
|
[RRT] Lost-P |
14-8-2005 19:54 |
Posts: 4578 |
Quote: Oorspronkelijk gepost door: zulu007
het heeft dus geen zin om een powerbox te kopen en gewoon aan te sluiten, je moet de exacte lengte weten van het slangetje ... ?
niet aleen van de slang... de grote/afmetingen/inhoud vd powerbox zelf zijn ook nogal bepalend!
|
|
Chille Tune shit dan |
|
Log in om te kunnen replien op dit onderwerp. |
Pagina 2 van 5
|
|